(Nie)medialni niepełnosprawni

W serwisach społecznościowych toczą się dyskusje na temat nikłej obecności paraolimpiady w polskich mediach. Na zarzuty, że w polskich mediach niewiele mówi się na temat paraolimpiady i paraolimpijczyków, przedstawiciele redakcji odpowiadają, że w innych krajach jest tak samo albo i gorzej.

Nie wiem, jak jest w innych krajach, ale w Polsce stosunek mediów do paraolimpiady jest chyba pochodną stosunku społeczeństwa do osób niepełnosprawnych.

Kiedyś był w telewizji publicznej program „Luz” (to tylko starszaki pamiętają) i w tym programie promowano akcję „Wojna z trzema schodami”. Prosta idea: powstaje nowy budynek – niech nie będzie tam niepotrzebnych schodów, remont placu – niech będą łatwe podjazdy. Ta akcja przychodzi mi na myśl zawsze, gdy widzę olsztyński plac przed ratuszem. „Schody, schody, schody…” (i tu ciąg dalszy piosenki).

O niepełnosprawnych w mediach mówi się, kiedy zdarzy się wypadek. Wypadki są medialne. Tak jak sytuacja z końca 2008 r., kiedy niewidomy student wpadł pod pociąg metra, bo krawędź peronu nie była odpowiednio oznaczona.

O tym wypadku przypomniałam sobie, kiedy w Londynie zobaczyłam, jak pracownik metra zatrzymuje ruchome schody, żeby niewidoma dziewczyna z psem-przewodnikiem mogła bezproblemowo dostać się na wyższy poziom. Zresztą nigdzie nie widziałam tak wielu ludzi na wózkach – np. w muzeach – jak w Londynie.

Na koniec jeszcze o igrzyskach olimpijskich (tych nieparaolimpijskich). Wśród wolontariuszy, tancerzy i in. osób biorących udział w otwarciu igrzysk byli np. ludzie na wózkach. Najwyraźniej nikt z organizatorów nie uważał, że są niemedialni i powinni wystąpić tylko na otwarciu „swojej” olimpiady.

Szkoda, że w polskich mediach paraolimpiada jest tak mało widoczna. Zależność w „normalnym” sporcie jest prosta: są sukcesy – są media – jest popularność – są sponsorzy i reklamodawcy. A paraolimpijczycy: są sukcesy… i co dalej?

Możesz śledzić komentarze do tego wpisu przez czytnik RSS 2.0. Możesz zostawić swój komentarz do tego artykułu.

Komentarze do “(Nie)medialni niepełnosprawni”: 1

  • Emil pisze (27 marca 2013 o godzinie 11:03):

    I tu nie tylko o sport chodzi - w ogóle media wydaje się piszą o niepełnosprawnych jak najmniej a szkoda bo wiele ciekawych informacji można by upublicznić a nie tylko o wojnach…

Skomentuj artykuł

Możesz używać tych znaczników XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>